Termékeink
PLANETÁRIUMI TECHNIKA
1. planetáriumi vetítőrendszerek + információ olvasása
- digitális (mobil és fix kivitelezésű)
- optomechanikai (tradicionális)
- hibrid rendszerek
A „digitális” rendszerek szintén kupolaátmérő (és a rendelkezésre álló költségvetés) függvényében különböző felbontású, technikai színvonalú digitális projektor(oka)t tartalmaznak, amelyek a hozzájuk kapcsolt számítógéppel, és az azon futó speciális planetáriumi szoftverrel digitálisan szimulált égboltot vetít a gömbkupolára! A csillagos égbolt látványa természetesen elmarad a hagyományos vetítők által biztosítottól, lévén a digitális vetítés kontrasztja, és a csillagok képnek foltja észrevehetően eltér a valóságostól! Persze az ár növekedésével, a vetítők számának növelésével egyre jobban közeledik a látvány a valóságoshoz. Rendelhető 4, vagy akár 8 projektoros vetítő rendszer is – azonban a vetítők számának növelésével a hardver erőforrásoknak is egyre komolyabb teljesítményűeknek kell lenni. A több vetítő képének összehangolása (a gömbfelületre vetített képek átfedéseinek illesztése, a feleslegek kitakarása) bonyolult szoftvert és vetítési kontroll-rendszert igényel, ami árnövelő hatású. Viszont a biztosított látványért megéri!
A digitális rendszerek rendelhetőek fix telepítésű és mobil változatban is. Utaztatott planetáriumok számára egyszerűbb, könnyen telepíthető kerettel adjuk a vetítőrendszereket, amelyek a számítógéppel (és néha a hangrendszerrel is) egybeépített, kompakt egységet képeznek. Ezek kicsit olcsóbbak is az ugyanolyan felbontású fix rendszerekhez képest. A fix telepítésű vetítők stabilabb felépítményűek.
Valamennyi professzionális digitális vetítőrendszerre igaz, hogy direkt e célra fejlesztett (gömb felületre történő vetítést támogató) lencserendszerrel szállítjuk. Nem más célra, pl. fotózásra készült halszemoptikák, hanem kifejezetten az adott projektor típushoz, félgömb felületre történő vetítésre optimalizált lencserendszerek szolgálják a precíz leképezést. Csak a legolcsóbb mobil rendszerekben, kényszerűségből alkalmazunk a hagyományos alap-projektor lencserendszere által alkotott képet közel 180 fokos nyalábba szétterítő optikákat. Ezek foto halszem és kondenzor kombinációi.
Kezdők, kis pénzű mini planetáriumok számára, saját fejlesztésű, magyar összeszerelésű vetítőegységeket ajánlunk (belépőszintű: Antares v6, valamint félprofesszionális Antares v7), beépített hangtechnikával és számítógéppel. Többnyire Windows-alapú, nyílt forráskódú planetáriumi programmal szállítjuk (NightShade), mert a tapasztalat szerint a Linuxok alól sok probléma lép fel a félgömbre vetítések során. Ezeknek a hazai modelleknek az ára kb. fele az ugyanolyan felbontású és tulajdonságú profi rendszerekének – de természetesen a vele járó extra szolgáltatások is elmaradnak a profi rendszerektől: pl. nem tartalmaznak speciális, state-of-the-art távirányítót, az arról kiváltható planetáriumi alapfunkciókkal, csak billentyűzetről ill. egérrel működtethetőek.
Haladó, ill. csúcstechnológiás planetáriumi igények számára valódi (120 Hz aktív szemüveges) 3D technikát is kínálunk, azonban erről tudni kell, hogy az ilyen teljes kupolás filmek jóval drágábbak a nem-3D-s filmeknél, és a gömbi geometria sajátosságai miatt a 3D hatás nem alakul ki a teljes nézőtéren, hanem csak egy szűkebb tartományban, középtájt. Így ilyen technológiával nem tervezhető teltházas vetítés! Ellenben életreszóló élményt nyújt! Ezek elsősorban a Evans and Sutherland (amerikai) cég Digistar © márkájú modelljei. Már 2 vetítőfejjel is kiváltható egy elfogadható minőségű 3D vetítés – de a komolyabb modellek 4 v. 8 vetítősek.
Néhány teljes-kupolás planetáriumi filmet vele adunk minden vetítőhöz!
2. planetáriumi vetítőkupolák
- mobil és könnyűszerkezetes kupolák
- fix telepítésű kompozit kupolák
- fix telepítésű, perforált fémlemez kupolák
A planetáriumok lényegének csak egyik fele a vetítéstechnika – a másik fele a félgömb felületű vetítőkupola. Ez iránt különböző igényeket támaszt a vetítéstechnika:
- a felület minél pontosabban formáljon gömböt (minél erősebb a gömbtől való eltérés, annál jobban észrevehető váló homályosodás léphet fel a kivetített kép egyes területein; a hullámos felületen az égbolt mozgásával a csillagok is össze-vissza torzulnak, ill. a teljes kupolás filmek is élvezhetetlenné válnak; a tökéletlen felületen árnyékhatás léphet fel repedéseknél, részekből összerakott felület elemeinek illesztési határainál)
- a felület minőségének vetítésre való alkalmassága: a túl sima felület káros tükröződéseket okoz, ami rontja az átellenes-, és oldalt lévő felületelemekre vetülő kép kontrasztját, színeinek élénkségét; a túlságosan durva, szóró felület sem jó, mert helyben rontja a kontrasztot, és csökkenti a kép fényességét;
- a felület homogenitása, tartóssága: nem tökéletes gyártástechnológia esetén már a szerelés után is eltérő-, vagy idő előrehaladtával eltérően öregedő felület-elemek fényszóró képesség-változásai, netán elszíneződései (besárgulás, elszürkülés) élvezhetetlenné teszik a kupolára vetített égboltot, filmeket.
- a planetáriumi vetítőfelület mechanikai tartóssága legalább 20-30 éves időtartamra változatlan minőséget kell biztosítson. Ennek komoly ára van! Többen próbálkoztak hazánkban is hagyományos technikájú (egyszerű, fa vázra rádolgozott gipszkarton elemekkel, ill. egyszerű vakolással előállított) gömbfelülettel, de mindenütt rövid időn belül kiderült, hogy rengeteg probléma jár együtt ezekkel, és a többedik javításra sem válik tökéletessé a felület, a végén még olcsóbbnak se mondható. A tartósság még az 5-10 évet sem éri el.
- a kupolatér alatt ülő nézőközönség kilélegzett levegője feldúsul a páratartalom és a CO2 tartalom tekintetében is – a kupola alatt megrekedő levegő kellemetlenné válik a nézők számára, a kupolalemezekre kicsapódó pára pedig pusztíthatja a felületet; a kupola tehát jó lenne, ha keresztül tudná engedni a levegőt… A „házi” technológiákkal kialakított (vakolt vagy gipszkarton borítású) kupolák erre képtelenek. Ez az egyik legfontosabb tény, ami speciális (perforált) kupolák beépítését igényli.
- végül pedig, természetszerűleg a félgömb felületű zárt térben igen kellemetlen az akusztika, a műsorok közben beszélő narrátor, mediátor, ill. a zenei aláfestés kong, bevisszhangosodik. Az akusztikai csillapítás a planetárium műsorainak élvezhetőségének egyik legfontosabb kulcsa. Ez a másik nagy különbség a hagyományos építészeti módszerekkel kialakított vetítőkupolák – és a speciális planetáriumi vetítőkupolák között!
A cégünk által kínált professzionális vetítőkupolák három nagy csoportba sorolhatóak:
1. mobil (felfújható) kupolák:
Ezek D=4 m átmérőtől fel kb. 10-12 m-ig terjedhetnek, nagyjából méterenkénti lépésekben. Alapvetően beltérbe ajánljuk őket, pl. iskolai tornatermekben, nagyobb, tágasabb közösségi terekben, előcsarnokokban, sportcsarnokokban állíthatóak fel. Levegő túlnyomással működnek (amit kompresszorokkal lehet biztosítani), ennek megfelelően többnyire jól záródó légzsilipes (kettős) bejárattal vannak ellátva. A nagyobb méretűekhez ( D > 7 m) két bejáratot és szükség szerint akár vészkijárato(ka)t is ajánlunk. A kisebbtől a közepes méretűig 2 személy mintegy 10-15 percen belül vetítésre kész állapotba tudja hozni ezeket. Többnyire hordozást könnyítő, füles zsákokban szállítjuk ezeket. Némelyik modell különleges, könnyű fajsúlyú anyaggal is rendelhető (felárért). Vásárlói kérésre logo-zással, ill. némely modellünket akár egyedi reklám-festéssel is tudjuk szállítani. Valamennyi mobil kupola akár nappal is tökéletes sötétséget tud belül biztosítani. A befogadóképesség, és egyéb praktikus kérdésekben kérje egyedi árajánlatunkat, ill. keresse kollégáinkat!
2. Könnyűszerkezetes kupolák:
Kültérbe, ill. zárt térben állandó jelleggel összerakott, de az útból esetleg könnyen eltávolítható (pl. felemelhető, félrehúzható) szerkezetű kupolákat is tudunk szállítani. Ezek többrétegűek, a tartószerkezet ú.n. geodóm (sokszög), és a szép félgömb alakú vetítőfelület szintén légnyomásos elven kialakított. Kérje egyedi ajánlatunkat, tanácsainkat. Ezek is mozgathatóak, könnyen telepíthetőek, de a valóban „mobil” kupolákhoz képest jóval bonyolultabbak: általában egy D=6 m méretű geodóm szerkezet vetítésre kész állapotába hozása még begyakorlott 3 fős team-nek is kb. 1 órájába telik.
Egy másik változat, az ú.n. TecnoDome kompozit elemekből áll, amely viszont a telepítési helyszínnel szemben komoly feltételeket támaszt (kellően nagy bejárat a planetáriumi terembe, ugyanis nagy gömbi ívekből, héjakból kell összerakni, azokat tudni kell bevinni a terembe) , oszlopokra kell állítani, amik szintén pl. statikai kérdéseket vetnek fel a befoglaló terem alapozása, talaja szempontjából. Kiépítése nagyjából 1 hetet vesz igénybe, az illesztések kozmetikázása is lényeges része a végeredmény kellő minőségének. Akusztikailag, és szellőzés tekintetében még mindig nem a legtökéletesebb megoldás – ellenben olcsóbb, mint a professzionális, perforált változatok.
3. Professzionális fix vetítőkupolák :
A legtökéletesebb planetáriumi élményt a speciális bevonatú, megfelelő méretű lyukak millióival ellátott „perforált” könnyűfém lemezekből a telepítési helyszínen kialakított vetítőkupolák biztosítják. Ebben világelső a Spitz rendszere, amelyet cégünk is forgalmaz, és ajánl a legoptimálisabb megoldásként. A planetáriumi teremben többnyire a mennyezetről függesztett módon rögzül, illetve az oldalfalakhoz is „horgonyozva” biztosítja a stabilitást. Kiépítése általában 2 hetet vesz igénybe, és akkor kell felvonulnia csapatunknak a helyszínre, amikor a planetáriumi terem szinte teljesen kész, és már csak a padlóburkolat legutolsó rétege van hátra. Az igazi, tökéletes planetáriumi belső tér a kupola mögötti térrel szemben is számtalan feltétel teljesülését igényli, ezekről kollégáink tudnak felvilágosítást adni. A lényeg itt is: már a projektek legkorábbi fázisaiban is meginduljon a kommunikáció a tervezők, kivitelezők, és a megrendelő részéről velünk, máskülönben utólag számtalan dolog derülhet ki, amit elő kellett volna készíteni a kupola fogadásához, és ami már utólag lehetetlenség. És akkor jönnek a bajok! Szerencsére valamennyi, sikeres telepítésünknél időben megindult a többoldalú egyeztetés, így mintaszerű planetáriumok születtek.
A Spitz vetítőkupolák ára tekintetében egyetlen mérsékelési lehetőség kínálkozik: a panelek technológiafüggő illesztési pontosságának csökkentése. Az alábbi képek a háromféle minőségi fokozatot szemléltetik: a „nanoseam” változat minden irányban 0,1 mm nagyságrendű illeszkedési pontosságot garantál, ez a legdrágább, de természetesen egyúttal a legjobb, legtökéletesebb megoldás. A „premium seam” a panelek függőleges éleinél már nagyobb pontatlanságot, ill. átfedést enged meg, de a központos vetítésnél nem jelentkezik árnyékhatás, így megfelelő minőségű vetítéseket tesz lehetővé. Végül pedig a „standard seam” nem csak függőleges, de a vízszintes élek tekintetében is átfedést-, ill. 0,1 mm-nél nagyobb pontatlanságokat enged meg, még elfogadható vetítési minőség mellett (erre is igaz, hogy központból történő vetítésnél nincs árnyékhatás az éleknél, így szinte észrevehetetlen a nézők számára a különbség a nanoseam-hoz képest, viszont az ára a nanoseam kétharmada).
3. planetáriumi hangtechnika
A felülről gömbfelülettel határolt planetáriumi nézőtér akusztikája nagyon speciális, így nem csupán a nézőtér akusztikai tervezése kritikus a végeredményre nézve, hanem a hangrendszer telepítése, a hangszórók elhelyezése is fontos. Cégünk a Spitz kupolák mögé telepített 5.1 hangrendszerre ad árajánlatot, ezt egyedi igények szerint egészíti ki az élőszavas planetáriumi előadók számára biztosítható rádiós mikrofonokkal, visszhangmentes csillapítással. Mobil kupolák számára (különösen kisebb méreteknél) nem célravezető az 5.1 hangrendszer hajszolása, mert már inkább kárára válik a zenei és film élménynek, semmint hasznára (a kupolatér egyes helyein ülők nem-, vagy csak élvezhetetlenül fogják hallani az egyes csatornák hangját, csak az fog dominálni, amik közelében ülnek). Ilyen terekbe inkább egy speciális, fázis-tolásos ál-sztereo rendszert javaslunk, praktikussági okokból középpontból meghajtva.
4. planetáriumi nézőtér
A planetáriumi műsorok általában fél-, ritkán ¾ , és legritkábban 1 órás vagy azt is meghaladó hosszúságúak. Ennyi ideig kell ülni és tartósan felfelé nézni a nézőknek. Ez próbára teszi a nyakcsigolyákat, hátizmainkat, testünk szinte minden porcikáját, még a szemmozgató izmokat is, stb. Azért hogy a planetáriumi élmény valóban minden elemében pozitív élmény legyen kicsiknek és nagyoknak is – speciálisan e célra tervezett, az adott kupolatér méretéhez, geometriájához kialakított kényelmes, ergonómikus foteleket kínálunk leendő megrendelőinknek. Az eddigi hazai referenciáink meglátogathatóak, ajánlott nézőtéri berendezésünk kipróbálható. Sajnos az olcsóbb, sorozatgyártású, tömegtermék székek, fotelek egyike sem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket, egyetlen olyan planetáriumnál sem, amely megpróbálkozott ilyenek beszerelésével. Vagy kényelmetlenek, vagy a szerkezetük hamar elrongálódik, vagy mindkettő. A Figueras cég Európa-szerte közkedvelt, hagyományos mozi-, és iMax termekhez, planetáriumokhoz kidolgozott székeit javasoljuk, amelyeket cégünk emberei be is szerelik a helyszínen – azonban a padlóburkolat rétegrendjét, vastagságait szintén igazítani kell a székrendszer rögzítési technológiájához (ami többnyire dübelezett, így különösen padlófűtéssel ellátott terem esetén válik kritikussá a dolog). E kérdéskörben is igaz, hogy minél hamarabb kezdődik meg a projektbe történő bevonásunk, annál jobban biztosítható a megfelelő megvalósítás.
A nézőtér elrendezése sem mindegy. Többféle geometria javasolható, a megrendelő igényeinek megfelelően (ezekről néhány egyszerű vázlatrajzot is mellékelünk). Amennyiben pl. gyakran konferenciákat, koncerteket is rendeznének a planetáriumi térben, akkor mindenképpen a nagyjából egy fő irányba néző, „félköríves” elrendezést ajánljuk, míg a kizárólag csillagvetítéses csillagászati műsorok körkörös, koncentrikus elrendezést is lehetővé tesznek, amivel a lehető legtöbb néző helyezkedhet el az adott méretű térben. A székrendszer megrendelése esetén ingyenes tervezést nyújtunk!
A mobil planetáriumok számára is keressük a kényelmes nézőtéri ülőalkalmatosságok lehetőségeit. Itt más igények is vannak, sőt, a kényelem nem az elsődleges szempont! A hordozható planetáriumok minél kisebb térfogatú és tömegű székeket-foteleket akarnak, hogy ne kelljen hatalmas teherautó a kisebb rendszerek szállításához.
Az évek során számtalan lehetőséget megvizsgáltunk, köztük babzsák-foteleket, stb. Az eddigi két legalkalmasabbnak talált modell egy csővázas-vásznas, valamint egy műbőrborítású szivacsos belsőjű, félig fekvő helyzetű fotel. Mindkettő összehajtható a szállításhoz. A fémcső vázas egy kis hordtáskában szállítható, szállítási méretei: 0,3x0,3x0,7 m ; kihajtogatva: 0,8x0,5x0,6 m ; 2 kg tömegű. A szivacsos méretei: összehajtogatva: 0,5x0,5x0,6 m ; kihajtogatva: 1,0x0,5x0,67 m ; ez is kb. 2 kg. Az utóbbi szállítását a szétnyílás ellen biztosító tépőzáras csík, és egy vászon fogantyú segíti. A szivacsos kényelmesebbnek mondható, de szállításhoz nagyobb raktér kell.
5. planetáriumi háttérvilágítási technika
A planetáriumok a filmvetítések közötti időkben-, ill. a hagyományos planetáriumi vetítők csillagvetítéséhez társulva változtatható háttérvilágítást igényelnek. Ehhez a célfeladatra tervezett többszínű, programozható LED fénytáblákat ajánlunk.
6. planetáriumi műsorkészítő grafikus állomás
A legtöbb nagyobb planetárium természetszerű igénye, hogy saját műsort (sőt, ú.n. teljes kupolás filmet) készítsen saját elképzeléseinek, mondanivalóinak kifejezésére (hazánkban jelenleg 4 helyen van tudomásunk ilyenről). A hagyományos optomechanikus planetáriumok fő funkcióinak variálgatása, időzítése magától értetődő, és nem túl sok kombinációt lehetővé tevő folyamat, ami még a mai korszerű száloptikás rendszerek esetében is kisebb teljesítményű számítógépen is elvégezhető. Azonban egy digitális rendszer azzal együtt, hogy jóval több lehetőséget biztosít (zoom-olások, a műsor folyamatában egyes objektumok felnagyítása, részletdús képének bemutatása, mozgatás, objektumok animálása, végül pedig a kész anyag renderelése adott felbontásra, hangok-zenék-narráció rákeverése stb.), és komolyabb grafikus képességeket is igényel. Ezekhez extrém számítási igény társul. Végül pedig a különleges effektekből-, valamint egyedileg fényképezett halszemoptikás képekből, vagy képkockánként „renderelt” egyedileg kiszámolt virtuális képekből, animációkból összeállítandó teljes kupolás filmek készítése csúcsteljesítményű grafikus processzorú munkaállomásokat, és speciális szoftvert igényel. A jelenlegi digitális élvonalt a Evans & Sutherland cég „Digistar” szériája jelenti, amelyhez rendelhető ilyen grafikus munkaállomás és planetáriumi filmkészítő szoftver is. Árak iránt érdeklődjön nálunk!
A felhasználói planetáriumi műsorkészítés
legegyszerűbb esetben a Nightshade script nyelvén
készíthető. A szkriptelésben elmerülni nemigen akaró
felhasználók is készíthetnek műsorokat egyszerű
klikkelgetésekkel, a szokásos planetáriumi alapfunkciókkal, és
ezeken felül még látványosabb effektusok beépítésével a World
Wide Telescope program használatával. Persze mindezek továbbra is
csak eszközök, a műsorkészítés feltételez szerkesztői-rendezői
képességeket, ismeretterjesztési-oktatási gyakorlatot,
mondanivalót.
TUDOMÁNYOS BEMUTATÓKÖZPONTOK SZÁMÁRA KÍNÁLT TERMÉKEINK
1. űrkutatási eszközök-, és csillagászati távcsövek makettjei
- egyszerű (olcsó) papírmakettek + információ olvasása
- kombinált technikájú (látványosabb) makettek + információ olvasása
- működő modellek, űrruhák
Bár még konkrét referenciával nem rendelkezünk, de a múzeumi minőségű maketteket tervezni és legyártani képes mérnökcsoportunk képes egyes funkciók tekintetében teljesen működésképes modelleket is elkészíteni (pl. Lunar Rover, Mars-járók, stb.)
Amerikai beszállító által készített űrruha replikákat is kínálunk, amelyek megfelelő bábura öltöztetve nívós kiállítások része is lehet. E téren már két hazai referenciával is rendelkezünk (Zsolnay Kulturális Negyed Planetáriuma, és Bakonybél). A kínálat folyamatosan bővül, a néhány évvel ezelőtti, kezdeti Apollo űrruhák után immáron a Space Shuttle űrruhák másolatai is szállíthatóak!
Teljeskörű ineraktivitásra hajtó tudományos bemutatóközpontok, múzeumok kedvelt látványosságai lehetnek az űrruhába beöltöző látogatók által működésbe hozott holdautók…
2. egyéb kiállítási installációk
- meteoritok (valódiak és hasonmás makettek), csiszolatok (mikroszkóppal)
Cégünk saját belső embere nemzetközileg jegyzet meteorit szakértő, a Magyar Termé- szettudományi Múzeummal, és az ELTE Ásvány- és meteorit kiállításával is együttműködik. Saját vágó-szeletelő és vékonycsiszolat készítő berendezéseinkkel tetszőleges mintát tudunk készíteni. Megrendelésre bármilyen, nemzetközi aukción v. szak-kereskedő hálózatban beszerezhető kő-, és vas meteoritot le tudunk szállítani, akár több kilogramos méretben is. Referenciánk a zselici Csillagvár meteorit-kiállítása, ill. saját privát meteorit-gyűjteményünk. Kutatható példányokkal is szolgálhatunk kutatócsoportok számára is. Kérésre híres meteoritok másolatait is elkészítjük.
- holdkráter diorámák
Kis szériában (ill egyedi), hazai készítésű holdfelszín-részleteket is kínálunk, keretben, garantáltan eredet-hű kidolgozásban, megrendeléskor rögzíthető részletességi szintig menően. Fényképfelvételekkel is ellenőrizhető. Referencia: MCSE, Zselic.
- holdi domborzati részletek, Holdgömb
A holdi diorámákhoz hasonlóan akár nagyobb felületű holdi részlet, ill. akár a teljes felénk forduló holdi félgömb is elkészíthető, természetesen korlátozott felszíni részletességgel. Megfelelő, mozgatható fényforrással megvilágítva döbbenetes élethűséggel szimulálhatóak a hold fázisai.
- fizikai trükkök, kísérleti összeállítások
Tapasztalt, fizikusokból álló háttércsapat szinte bármilyen, „csodák palotája” stílusú, fizikai jelenségeket, érdekességeket bemutató eszközt meg tud tervezni és le tud gyártatni a számunkra. Tudományos bemutatóhelyek számára egyedi igények szerinti különlegességek is készülhetnek. Keressenek bennünket projektjük minél korábbi fázisában, a koncepciók kialakítása végett is, ill. a részletes kiállítási terv elkészítése okán is. Kiterjedt korábbi referenciáink, és folyamatban lévő megbízásaink alapján azt is garantálni tudjuk, hogy új terveik nem kerülnek átfedésbe más meglévő, ill. tervezés fázisában lévő projektekkel – így egyediek tudnak maradni. A titoktartás alapértelmezésben teljesül számunkra. Megrendelőink neve, a megvalósítások tervezett helyszíne, módja, stb. mind rejtve marad, ameddig kérik.
- laboratóriumi műszerek, magaslégköri ballon technika
A fizika, csillagászat és űrkutatás bármely, eddigiekben nem említett részéhez kapcsolódó egyedi laboratóriumi műszer, műszerösszeállítás is beszerezhető, elemeiből összeállítható, ill. egyediben megtervezhető és legyártható, vagy saját szakembereink által, vagy valamely szerződött alvállalkozónk, ill. ezek alkalmi társulása által. Fizikus munkaközösségek, optikai műhelyek, elektronikus laborok mérnökei és technikusai állnak rendelkezésünkre. Jelezze igényét és a rendelkezésre álló határidőket, és költségvetési keretét, és mi munkába lendülünk!
Kb. 5 éve kapcsolódtunk a magaslégköri ballonos technikába, amatőr kezdőként. Azóta létrehoztuk a Dél-alföldi Magaslégköri Ballon csapatot (DAMBALL), és nem csupán itthoni, hanem erdélyi sikeres repülések során vagyunk már túl. Raktáron tartott többféle méretű Hwoyee ballonnal, GPS modulokkal, open trackerekkel szolgálhatunk megrendelőink számára. Sőt, egyedi bér-felbocsátást is meg tudunk szervezni, társ-vállalkozásunkkal karöltve (Stratolab). Innovációs, tudományos és ismeretterjesztő, vagy akár csak csapatépítő tréningek izgalmas feladat lehet egy-egy felbocsátás. Mezőgazdasági, környezetvédelmi és környezetfizikai kutatások olcsó, és űrtechnika-közeli technológiájú eszköze. Érdeklődjön!
CSILLAGÁSZATI OBSZERVATÓRIUMI TECHNIKA
1. távcsövek- komplett optikák (nagy méretű lencsés és tükrös távcsövek, naptávcsövek) + információ olvasása
- automatikus, ill. programozható-távvezérelhető mechanikák + információ olvasása
2. távcsőkupolák (többféle méretben, számítógép vezérléssel v. anélkül)
A bármely pillanatban „akcióba” helyezhető távcsöveknek szabad, fűtetlen térben kell lennie, hogy mindenkoron környezeti hőmérsékleten – és mégis széltől, csapdéktól védve – legyen, máskülönben órákig tart, mire az optika hőtágulási képessége miatt felveszi a végleges alakját, lenyugszik, és leképezésre használhatóvá válik. Ezért a professzionális alkalmazók erre egy elkülönített, megfelelő, az épület többi részétől termikusan elszigetelt helyiséget alakítanak ki, lehetőleg az épület legmagasabb részén, amelyet egy nyitható kupola választ csak el a külvilágtól. Az égbolt kiderülése esetén egy kellő szélességű rés kinyitásával tud kilátni a távcső. Ennek a résnek a mérete a belül lévő legnagyobb átmérőjű távcső átmérőjének néhányszorosa kell legyen, hogy a legkülönböző helyzetben is akadálytalanul lásson ki a műszer. Továbbá, a különböző égi irányokba állított távcső kilátásának biztosítására el kell tudni forgatni a kupolát. Sőt, jó esetben a kupolának tudnia kell azt is, ha egy adott objektumra állva, azt tartósan akarja a felhasználó vizsgálni, akkor a Föld forgása miatt a távcsőmechnika folyamatosan követni fogja azt, és emiatt rövidesen elfordul a réstől az optika. Hogy folyamatosan kilásson a távcső ilyenkor is, megfelelő ütemben időnként utána kell forduljon a réssel a kupola is. Ezt a funkciót az általunk forgalmazott kupolák is tudják. A kupolák vezérlésénél is elvárás az ASCOM kompatibilitás. Teljesen magyar tervezésű és gyártású 3,2 m-es átmérőjű modellünk az EuroDome, nagyobb méret szükségessége esetén lengyel és ausztrál modelleket kínálunk, de terveink szerint hamarosan elérhetővé válik egy 5,5 m-es magyar kupola is. A kupoláinkat magunk rakjuk össze a helyszínen, és be is üzemeljük. Ez egy néhány napos munkát igénybe vevő folyamat, az ár kialakításánál 2-5 fős kiképzett szakember gárdánk szállása és ellátása is benne foglaltatik. A darus beemelés biztosítása a megrendelő dolga. Hasonlóan a planetáriumi kupolákhoz, itt is igaz, hogy már a tervezési munka fázisában szükséges kapcsolatot tartania az épületet tervező mérnöknek cégünkkel, mert minden egyes kupola más-más tervezési előkészítést igényel.
3. detektorok, képalkotók
- hűtött és hűtés nélküli CCD és CMOS kamerák sokféle méretben + információ olvasása
- speciális, gyors működésű, csúcsérzékenységű képfelvevők + információ olvasása
- képerősítők, éjjellátók, hőkamerák + információ olvasása
- all-sky és meteor kamerák + információ olvasása
4. kiegészítők, célműszerek, illesztő elemek
- szűrőváltók (kézi-, és számítógép-vezérlésű) többféle méretben + információ olvasása
- fókuszírozók, képforgatók, távcsőkövetés szabályozó (TDM) + információ olvasása
- égi háttérfényesség-mérő (SQM), önálló seeing detektor + információ olvasása
- színképelemzők, adaptív optikai modulok, meteorológiai állomás + információ olvasása
- speciális Nap-, és csillagfotometriai szűrők (mind vizuális, mind tudományos célokra) + információ olvasása
- mindenféle, általunk forgalmazott eszköz illesztése egymáshoz + információ olvasása